Lepší investice než zlato nebo stříbro? (první část)
Za období od poloviny léta má za sebou stříbro velmi úctyhodný nárůst. Cena stříbra za toto období katapultovala rámcově o třetinu a graf tak připomíná bezmála vertikální vzestup. Ačkoliv se však v této chvíli zdá být krátkodobě překoupené, mnoho analytiků a obchodníků mluví teprve o začátku rally. Celkově ale vnímáme i druhou řadu spekulantů, kteří se k následnému vývoji staví spíše skepticky. Ano, na stříbře došlo k výraznému nárůstu, ale stále se pohybuje výrazně pod hodnotou, kde se obchodovalo v roce 2011. Tenkrát došlo k tak výraznému nárůstu, že se stalo skutečně značně překoupené a k následující korekci dojít muselo. Trh sebou v takových chvílích nese výhodu, že přirozeně umí následně cenu stáhnout na korektní hranice aktuálního vývoje. To je vlastně úlohou korekce - jedná se o opravu vývoje spekulací. Pozastavuje tak psychologické vlivy, jakým je například euforie, či prostá chamtivost. Takže čím větší nárůst v krátkém období sledujeme, tím větší se dá očekávat korekce. Tímto se dostáváme k faktu, že po celkovém nárůstu v roce 2011 (jednalo se o největší krátký nárůst v historii této komodity), musela přijít i adekvátní oprava.
Na základě takovéto korekce následně na trhu prakticky u všeho, ať se již jedná o komoditu nebo finanční instrument, přetrvává hluboký skepticismus. U stříbra to nebylo na začátku prázdnin vůbec jiné. Trhy již nastoupily silnou růstovou rally a stříbro stále čekalo na vyšší objemy a nákupy. Stejně tak jako u každého medvěda se tomu ale stalo. Pomalu a pokradmu nastoupilo cestu růstu a v současné chvíli se pohybuje již o třicet procent výše a to v řádu rámcově dvou měsíců. Za tak krátkou dobu se může zdát, že tento rychlý nárůst je přehnaný, ale jedná se o absolutně normální vývoj na této komoditě. Tento extra-volatilní kov je přirozeným hřištěm pro nejagresivnější spekulanty a to, že nižší objemy na této komoditě, než jaké jsou zvyklé u jiných kovů, dává spekulantům výrazný prostor pro rychlý pohyb ceny. Oproti například zlatu, se na světě neudržují velké zásoby. Proto při zvyšujících se objemech dochází k výraznějšímu nárůstu.
Pokud se zamyslíme nad následujícím vývojem, můžeme vycházet jak z techniky, tak z fundamentu a stále vidíme výrazný prostor, pokud si rovnou neřekneme, že pravá rally na ceně stříbra teprve přijde. Většina pohybů na cenách vypadá jinak na dlouhodobých a jinak na krátkodobých grafech. Stříbro v tomto faktu nehraje žádnou výjimku a to ani jeho nejnovější nárůst. Pokud zůstanete u ročního grafu, bijí Vám do očí cenová maxima. Pokud však přepnete na graf dvouletý, celá záležitost se rázem jeví výrazně pozitivněji a ve chvíli, kdy se zaměříte na pětiletý vývoj ceny stříbra, musíte rázem vidět přímo otevřený potenciál dalšího růstu.
Pojďme si tedy nyní na výše uvedeném grafu rozebrat vývoj stříbra od roku 2003. Prakticky hned na první pohled bije do očí, že poslední nárůst nevede ani k minimu po první korekci z maxim v roce 2011. Z velkých korekcí se následně většinou rodí výrazné nárůsty. Stříbro si jich od začátku roky 2003 užilo pět a všechny tyto nárůsty jsou zaznamenány v grafu. V prvním v roce 2003 a končícím v roce 2004 zaznamenalo stříbro nárůst 71,5% v šesti měsících a následně spekulanti uvolnili v jednom měsíci pozice a došlo k první zajímavé korekci tohoto sledovaného období. Následný pohyb spíše připomínal pokusy o návrat k maximům, ale další skutečně zajímavý nárůst trval 8,5 měsíců (od chvíle kdy prolomilo maximum) a následně dosáhlo dalšího zhodnocení ve výši 124%, než se dostavila další oprava na ceně. Následně se opět díváme na několikaměsíční pokusy, kdy se kov snažil dosáhnout svých historických maxim. Další prolomení maxim a nárůst byl opět velmi zajímavý. Jednalo se o rally trvající 6,5 měsíců a nesla s sebou zhodnocení o 80,5%, které vyvrcholilo na začátku března roku 2008. Všichni si pamatujeme, co se v následné době dělo na světových trzích. Stříbro jako velmi volatilní kov na toto období doplatilo více, než například jeho kolega zlato a korekce v té chvíle dosáhla 54,5%, což bylo dosti deprimující i pro dlouhodobé investory.
V té době si hodně lidí pamatuje až trýznivé diskuze o krveprolití na cenách tohoto drahého kovu. Mnoho analytiků v tomto období tvrdilo, že stříbro je na konci dlouhodobého býčího trendu a investoři by měli okamžitě opouštět pozice v něm držené. Jak tomu tak ale chodí na trzích, v obdobích, kdy jedni utíkají, odvážní nakupují. To je zákon trhu, aby někdo vydělal, musí někdo prodělat a dobrý obchod je založený hlavně na faktu z básníků, levně koupit - draze prodat. Nejlevnější ceny jsou pak vždy v obdobích paniky. Zhodnocení pro investory, kteří v té době dokázali své pozice udržet a měli nakoupeno od roku 2003 je nyní více než 1000%. Další nárůst, "po krizi" pak dosáhl zhodnocení 115,4% za 12,4 měsíců. V tomto případě si můžeme všimnout, že již nedošlo k nějak výrazné korekci a koncem června 2010 se stříbro vydalo zatím ke svému, zatím poslednímu výraznému skoku. Tento nárůst byl již ale astronomický. Nejen na základě očekávání stále výraznějšího tištění stále bezcennějších peněz určených na "záchrany" světových ekonomik urazilo v devíti měsících stříbro neuvěřitelných 176,6% nárůst. Dalo by se tedy říci, že vždy když se začne lámat korekce, stoupne na trzích stříbro v oblibě tak, že prostě roste mnohem více.