Lepší investice než zlato nebo stříbro? (druhá část)
Průměrné zhodnocení ve sledovaném období je 113,2% za každých 7,5 měsíců. Při porovnání s tímto faktem se zdá být poslední nárůst zajímavý pro otevření pozic. 31,9% za 2,7 měsíců je doslova spíše nákupní signál. Jedná se při poměrech průměrných nárůstů v minulých obdobích o obrovský prostor dalšího zhodnocení a vše tomu napovídá. Zatímco v roce 2011 se teprve spekulovalo nad QE3, nyní je reálně spuštěné a to v mnohem větších objemech, než tomu bylo u předchozích dvou zásahů do trhu s dluhopisy. Vedle toho již i Evropská centrální banka nakupuje dluhopisy rizikových států prakticky s neomezenými objemy. I Čína v současné chvíli aktivně zvažuje nějakou formu podpory své stále klesající ekonomiky. Co jiného by mělo růst, než drahé kovy a zrovna stříbro stálo při pouhých spekulacích nad těmito zásahy loni o 15 dolarů více.
Zkusme se nyní podívat na celou věc obezřetněji a při předchozím zmínění faktoru "korekce zisků" se zamyslet nad tím, zda již stříbro za poslední dva měsíce nezaznamenalo takový nárůst, že by v současné chvíli k takové korekci mohlo dojít. Zaměřme se nyní tedy na 200denní klouzavý průměr zvýrazněný černou čarou v grafu (díl první). Zkusme vycházet z faktoru studovaného období, že 0,95 násobek aktuálního dvousetdenního klouzavého průměru je signálem, že panika končí a cena se stává zajímavou k nákupu a zároveň že 1,45 násobek dvousetdenního klouzavého průměru je naopak signálem vrcholu nákupní síly, potom jednoznačně vidíme, že se nyní ani náhodou nejedná o vrchol tohoto růstového kanálu, ale že se naopak otevírá cesta pod historická maxima, ta maxima pak berme ze současné hodnoty dvousetdenního klouzavého průměru. Ten se však při dalším nárůstu vydá nahoru s cennou akcie a v tokovém případě naznačuje, že je pravděpodobné prolomení historického maxima. Jinými slovy tato strategie analýzy tvrdí, že pokud cena stříbra klesne k 95% svého dvousetdenního klouzavého průměru, nachází se na ideální ceně k nákupu, pokud naopak dosáhne 140 procent aktuálního klouzavého průměru, jedná se o prodejní signál, kdy je jeho cena již přespekulována. kdyby tomu tak podle rozboru na výše uvedeném grafu bylo, muselo by nyní stříbro stát cca 49 dolarů. Naopak je dobré si také povšimnout, že při poslední korekci se cena stříbra dostala pod hranici avizované podpory a z pohledu této strategie tak nebyl příliš velký důvod k panice, která okolo jeho ceny začala panovat. Koncem června, což lze nyní považovat za poslední dno se obchodovalo stříbro na 85% svého klouzavého průměru a tak šlo zaznamenat zajímavou příležitost k nákupu, která již nyní sebou nese rámcově třicet procent zhodnocení. Pokud se ale budeme bavit o možnosti současného nákupu, potom cena která by nás zajímala při prodeji je rámcově těch 49 dolarů, ale jak je již zmíněno, při dalším nárůstu se pohne i klouzavý průměr a může tak tlačit cenu prodeje nahoru. Tak jako tak, pokud se tomu stane, je důležité tento indikátor sledovat.
Po tomto důkladnějším prozkoumání je odpověď, zda je cena stříbra v současné chvíli přerostlá jednoznačná. Není. Naopak se jeví jako zajímavý signál k nákupu. Tento nárůst je při pohledu na minulý vývoj spíše výborným ukazatelem, že se obrací panika v pozitivní trend, který však v dlouhodobém kontextu vlastně ani neskončil. Asi to tak technicky vypadalo v letech 2008 a 2009, ale co si budeme povídat, toto období se vymakalo fundamentálním základem všemu, co jsme viděli za posledních deset let.
Máme tu ale i další ukazatel, který nám jednoznačně ukazuje, že cena stříbra je v současné době připravena k dalšímu nárůstu (i když bezpochyby není vyločena krátkodobá korekce). Zaměřme se nyní na jeho obchodní cykly v souvstažnosti ke zlatu. Další graf nás provede tímto porovnáním a poukazuje, že rally na stříbře se zdá být na samotném počátku a to i v situaci, že cena zlata se bude pohybovat bočním směrem.
V dlouhodobém časovém intervalu můžeme sledovat, že cena stříbra roste rychleji, než cena zlata a z toho důvodu na nákup jedné unce zlata potřebujete v čase stále méně stříbra. Tato hodnota je pak zaznamenána na pravé straně grafu, zatímco na levé vidíme cenu stříbra. V horní části grafu je modře zaznamenán tento růstový trend a pokud si uvědomíme, že stříbro je obchodováno mnohem agresivněji než zlato, nemůžeme se divit, že se často uchyluje hluboko pod avizovaný trend, následně se do něj však vrací. Za posledních sedm let se tedy tento poměr pohyboval v rozmezí 85 - 31 uncí stříbra za unci zlata a při uvědomění faktu, že cena stříbra ke zlatu dlouhodobě roste, se můžeme zaměřit na fakt, že pro dosažení 40 uncí za unci zlata má od 51 unce ještě hodně prostoru, aby se vůbec vrátil tento poměr k růstovému rozmezí. V současné chvíli se pak tento ukazatel odrazil od silné podpory z let před úvěrovou krizí a vrací se zpěsměrem k růstovému kanálu. Pokud opět připomeneme fakt, že stříbro je daleko agresivněji obchodováno, než-li zlato, dá se říci že předchozí výprodeje nyní dávají aktivním krátkodobým spekulantům zajímavý podnět k nákupu, což sebou nese i zvýšené objemy a růst ceny minimálně k hranici toho růstového kanálu, aby narovnalo dlouhodobý vývoj obchodního poměru těchto dvou komodit.
Závěrem tedy lze v této chvíli říci, že se stříbro z dlouhodobého hlediska nachází na začátku dalšího býčího trendu. I při pohledu na krátkodobé grafy se jedná o velmi podobnou situaci, jaké vznikaly v posledních deseti letech před významnými býčími trendy a jedná se také o moment, kdy předlužené státní rozpočty nutí své zástupce tisknout nové a nové prostředky, čímž automaticky zvedají cenu drahých kovů.