Čína připravuje kvantitativní uvolňování!
Čína připravuje kvantitativního uvolňování
Podle zprávy "China Securities Journal" Čínská centrální banka prověřuje možnosti, jak uvolnit monetární politiku a chystá svoji verzi kvantitativního uvolňování.
Hlavním důvodem je nafukování bubliny a trhu nemovitostí, narůstající množství špatných dluhů v ekonomice a zpomalená tvorba peněz. Inflace zůstala v červnu hluboko pod odhadem analytiků i pod 3,5procentním stropem centrální banky, meziročně 2,4 procenta. Index cen průmyslových výrobců se již 28 měsíců v řadě propadá. Hospodářský růst v prvním kvartálu byl nejnižší za posledních 18 čtvrtletí. Čínská vláda musí učinit aktivní kroky, aby docílila potřebného 7,5 % hospodářského růstu.
Centrální banka má dostatečný prostor pro další snižování povinné minimální rezervy. Ty jsou v v Číně v porovnání se zbytkem světa nastaveny značně vysoko na 20 %. Během července již došlo ke snížení povinné minimální rezervy u bank, které poskytují úvěry farmářům a malému a střednímu podnikání.
Na rozdíl od americké centrální banky má čínská centrální banka zákaz přímého i nepřímého nakupování státních dluhopisů a hledá způsoby, jak toto omezení obejít. Centrální banka na konci minulého měsíce ohlásila program „doplňkový zápůjční program proti zástavě“ (Pledged Supplementary Lending – PSL), který by měl nafouknout bilanční sumu banky o další bilión dolarů. Program uvolňuje ohromné množství prostředků Čínské rozvojové bance.
Podobným směrem jako Čína se vydala ECB (Evropská centrální banka), která nyní oživuje Program LTRO (long-term refinancing operation). Ten vznikl již v době nejhlubší krize eurozóny. Tehdy ECB uvolnila přes 1 bilion eur a tento program přispěl ke zklidnění dluhové krize v eurozóně. Nyní má pomoci v boji proti nízké inflaci v eurozóně. Ta se drží na úrovni 0,4 %, tedy hluboce pod cílem banky. Prezident ECB Draghi představil na poslední tiskové konferenci detaily plánu cíleného LTRO (TLTRO), ze kterého vyplynulo, že se může jednat až o částku blízkou bilionu eur. První dvě kola jsou plánována na 18. září a 11. prosince, přičemž by se mělo jednat o uvolnění sumy okolo 400 miliard euro.
Podobně agresivní měnovou politiku jako Čína bude realizovat také Japonsko. Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda stanovil v minulém roce, že cílem je zvýšit inflaci v Japonsku na 2 procenta, a započal nejexpanzivnější monetární politiku na světě. Čtyři největší ekonomiky světa vytvořily prostřednictvím svých centrálních bank sumu větší než 15 biliónů dolarů, tedy sumu srovnatelnou s HDP USA. Je otázkou, jestli taková masivní tvorba nových peněz v delším horizontu nepovede k nezamyšleným vedlejším efektům, před kterými varuje ve své poslední výroční zprávě Banka pro mezinárodní vyrovnání. Jedná se především o tvorbu nekontrolovatelných cenových bublin spojených s dalšími finančními krizemi. Poté by mohlo přijít období růstu cen komodit a především drahých kovů, které se stávají bezpečnými přístavy pro investory.
Drahé kovy jsou bezpečnou ochranou Vašich úspor! Poradíme Vám.
Chcete vědět více? Domluvte si schůzku s našimi poradci.